LinkedIn

Strażnicy zdrowego serca

Świat kardiologii to fascynująca podróż w głąb najważniejszego organu naszego ciała – serca. To oni – strażnicy zdrowia serca – kardiolodzy. Nie tylko diagnozują i leczą choroby, ale kształtują na wiele sposobów naszą świadomość zdrowego stylu życia. Dziś omawiamy zapalenie wsierdzia.

Ostre zapalenie osierdzia — infekcja wirusowa poprzedzająca dolegliwości, tachykardia, ból w klatce piersiowej nasilający się przy oddychaniu szorstki szmer lokalnie na koniuszku (tarcie osierdzia), zmiany w zapisie EKG (obniżenie odcinka PQ, rozlane uniesienie odcinka ST, niska amplituda zespołów QRS w odprowadzeniach kończynowych) charakterystyczne dla zapalenia osierdzia i wysięku w worku osierdziowym — to cechy wskazujące na wysokie prawdopodobieństwo takiego rozpoznania.

 Zapalenie wsierdzia to stan zapalny wewnętrznej błony wyścielającej serce, czyli wsierdzia. Choroba ta może być infekcyjna lub reumatyczna. Najczęściej pojawia się w zastawkach serca, niciach ścięgnistych oraz mięśniach brodawkowatych.

Objawy zapalenia wsierdzia są niecharakterystyczne i obejmują m.in. gorączkę, nadpotliwość, nocne poty, ból pleców, osłabienie, spadek masy ciała, przyśpieszenie akcji serca. Bardzo rzadko występuje objaw charakterystyczny dla zapalenia wsierdzia – są to guzki Oslera (bolesne grudki pojawiające się na stopach i dłoniach).

Leczenie zapalenia wsierdzia zależy od przyczyny choroby. W przypadku zapalenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki, a w przypadku reumatycznego – leki przeciwzapalne i immunosupresyjne.

 

Czy istnieją jakieś sposoby na zapobieganie zapaleniu wsierdzia?

  1. Dobra higiena jamy ustnej: ważne jest, aby dbać o dobrą higienę jamy ustnej i zębów. Nie pozwól, aby ropnie i choroby dziąseł nie były leczone. Regularnie odwiedzaj dentystę, aby zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej i zminimalizować ryzyko przedostania się bakterii do krwiobiegu przez usta.
  2. Zadbaj o swoją skórę: systematyczne i staranne mycie skóry mydłem antybakteryjnym pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji skóry. Bardzo ważne jest również, aby dokładnie umyć wszelkie skaleczenia lub otarcia, gdy tylko je zauważysz, aby zapobiec ich zakażeniu.
  3. Rola antybiotyków: badania wykazały, że korzyści ze stosowania antybiotyków w zapobieganiu zapaleniu wsierdzia są przeważone przez ryzyko, że spowodują one poważne skutki uboczne. Antybiotyki należy stosować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Za każdym razem, gdy stosuje się antybiotyki, zwiększa się prawdopodobieństwo, że bakterie uodpornią się na nie

Jakie są Sposoby leczenia zapalenia wsierdzia?

Leczenie zapalenia wsierdzia prowadzone jest w warunkach szpitalnych i polega na dożylnym stosowaniu antybiotyków, zwykle przez 4–6 tygodni. Lek dobiera się na podstawie wykonanego posiewu krwi i antybiogramu. Ponadto włącza się profilaktykę przeciwgrzybiczą, która trwa minimum 2 tygodnie.

czarodzieje kardiologii

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kliniki. Oferujemy nieinwazyjną diagnostykę kardiologiczną w oparciu onajnowocześniejszą aparaturę i sprzęt do diagnostyki i terapii chorób serca i naczyń, w którym opiekę nad pacjentami sprawuje grono znakomicie wyszkolonych oraz doświadczonych wybitnych lekarzy kardiologów i kardiochirurgów. W naszym zespole wspieramy wzajemne doświadczenia i wiedzę współpracując z autorytetami z zakresu elektrofizjologii, echokardiografii, chirurgii naczyniowej i interwencyjnej i onkologicznej chirurgii płuc.
oferta