Pediatria

Pediatria to dziedzina medycyny, która pełni bardzo ważną rolę ze względu na zakres podejmowanych pod jej kątem działań ukierunkowanych na diagnozę oraz leczenie najmłodszych osób. Za jej ojca uważa się doktora medycyny, Abrahama Jacobiego, który w XIX wieku otworzył pierwszą klinikę pediatrii.

Kim jest pediatra?

Pediatra jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz dolegliwości występujących u dzieci. Posiada on ogromny zasób wiedzy, dzięki któremu jest w stanie zastosować prawidłową terapię nie tylko w przypadku drobnych schorzeń, ale również tych o podłożu genetycznym oraz mających pochodzenie psychologiczne lub psychospołeczne. Choć pediatria to dziedzina medycyny, na której temat można znaleźć wiele opracowań (np. na portalu Medycyna Praktyczna), to nie można bazować jedynie na wiedzy zaczerpniętej ze źródeł internetowych i warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Kiedy konieczna jest wizyta u pediatry?

Wizyta z dzieckiem u pediatry konieczna jest w przypadku wystąpienia takich dolegliwości, jak kaszel, katar, podwyższona temperatura, biegunki, zaparcia, wymioty, wysypki, a także zmiany na skórze. Oprócz tego wskazaniem do udania się do pediatry jest również nadmierna płaczliwość dziecka, brak apetytu, problemy ze snem czy też potencjalne wady rozwojowe. Oznacza to, że każda sytuacja w zakresie zdrowia i ogólnego samopoczucia u dziecka, odbiegająca od normalnego stanu, powinna skłonić do udania się do specjalisty.

U pediatry należy pojawiać się także na badaniach kontrolnych. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. Podczas szczepień pediatra lub lekarz rodzinny bada stan ogólny dziecka, mierzy je i waży. Są to więc również wizyty kontrolne.

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna u pediatry?

W trakcie pierwszej wizyty kontrolnej u pediatry dziecko jest ważone i mierzone. Lekarz bada także pod względem wizualnym ciemiączko, skórę oraz mięśnie dziecka. W przypadku wystąpienia określonych nieprawidłowości w tym zakresie, kieruje on malucha do odpowiedniego specjalisty, który poszerzy testy diagnostyczne.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Oprócz specjalistycznej wiedzy, niezwykle istotne jest doświadczenie lekarza w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń. Dobry pediatra powinien cechować się cierpliwością i umiejętnością zabawienia lub odwrócenia uwagi dziecka w toku badania, czy też wykonywania drobnych zabiegów lub szczepień. Równie istotne jest zwracanie przez niego uwagi na szczegóły, takie jak założenie karty zdrowia, prowadzenie ewidencji chorób oraz umawianie na wizyty kontrolne, które mają za zadanie ocenić to, czy dziecko zostało już w pełni wyleczone. Sama wizyta u pediatry powinna trwać co najmniej 15 lub 20 minut, a w jej trakcie lekarz ma za zadanie udzielić wyczerpujących informacji na temat stanu zdrowia dziecka, bez zbędnego pośpiechu.