Choroby wewnętrzne

Lekarz internista nazywany jest również lekarzem chorób wewnętrznych lub lekarzem pierwszego kontaktu i jest on szeroko wykwalifikowanym specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych człowieka.

Najczęściej jest to pierwszy lekarz, z którym pacjent spotyka się ze swoimi dolegliwościami. Zajmuje się on profilaktyką i ogólną kontrolą stanu zdrowia pacjenta oraz przeprowadza diagnostykę i terapię większości chorób, których leczenie nie wymaga stosowania metod zabiegowych. Uwzględniając stan całego organizmu pacjenta, lekarz internista przeprowadza wstępny wywiad, diagnozuje, w razie potrzeby kieruje do lekarzy wąskich specjalności oraz lekarzy dyscyplin zabiegowych, zakładu opieki zdrowotnej, szpitala lub do wykonania badań specjalistycznych czy na zabiegi.

Interna jako dział medycyny to jedna z najstarszych specjalizacji lekarskich, która do zdrowia pacjenta podchodzi całościowo. Mając na uwadze fakt, iż aby pacjent był zdrowy, należy wyleczyć cały organizm, a nie tylko poszczególne jego elementy.

Kiedy udać się do lekarza internisty?

Lekarz internista jest bardzo często pierwszym specjalistą, do którego trafia pacjent. Do internisty powinny zgłosić się osoby dorosłe z dolegliwościami takimi jak:

Warto również zgłosić się do internisty w celu holistycznej opieki i wsparcia, w przypadku już zdiagnozowanych chorób takich jak: