Umów konsultację z hepatologiem w Klinice dr Kuśmierczyk w Warszawie. Nie czekaj. Zapytaj o dostępny termin.

zadzwoń do nas

zarejestruj wizytę u specjalisty

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba nie jest unerwiona, a więc nie boli. Ale źle traktowana systematycznie się powiększa. Jej torebka ochronna rozciąga się i uciska sąsiednie organy. Tak powstaje charakterystyczne kłucie pod prawym żebrem. Aby tego uniknąć należy wyeliminować czynniki, które szkodzą wątrobie. Pewne symptomy powinny być początkiem dbałości o ten tak ważny organ. Chora wątroba daje sygnały. Oprócz bólu pojawiają się plamki na skórze (tzw. plamy wątrobowe). Dokuczają kolki wątrobowe, brak apetytu lub nudności. Problemy z drogami żółciowymi sprzyjają zażółceniu skóry. Chora wątroba powoduje ogólne osłabienie, niekiedy problemy z krzepnięciem krwi. Należy wówczas zastanowić się co szkodzi wątrobie?

Co szkodzi wątrobie najbardziej?
Najbardziej szkodzi wątrobie niezdrowy i niehigieniczny tryb życia. Brak snu, ciągły stres i zmęczenie, niewłaściwe odżywianie powodują, iż organ ten jest osłabiony. Na dodatek chora wątroba wywołuje bezsenność, a ta powoduje dalsze jej osłabienie. Pojawiają się problemy trawienne. Wiele czynników nie sprzyja wątrobie.   Wskazane są wtedy:

  • zmiana trybu życia i złych nawyków żywieniowych,
  • pozbycie się szkodliwych nałogów
  • zaprzestanie nadużywania leków,
  • wyeliminowanie restrykcyjnych diet,
  • wprowadzenie odpowiedniej diety lekkostrawnej,
  • aktywny tryb życia.

Niewłaściwe odżywianie a praca wątroby.
Nieprawidłowa dieta powoduje spowolnienie pracy wątroby, a wtedy jest ona niewydolna. Należy wprowadzać dietę przyjazną temu organowi. Co szkodzi wątrobie w ramach odżywiania?

Oto co należy zmienić w nawykach żywieniowych, aby wspomagać wątrobę:

  • wyeliminować tłuszcze i produkty wysokotłuszczowe z codziennej diety,
  • zrezygnować ze śmietany w zupach czy sosach i zastąpić ją jogurtem naturalnym,
  • kontrolować spożycie węglowodanów,
  • systematycznie spożywać białko, a przede wszystkim drób, chude ryby, odtłuszczone mleko,
  • jeść warzywa, najlepiej w proporcji 80% dziennej porcji warzywa gotowane, 20% surowe,
  • pić soki owocowe lub musy na bazie owoców.

Taka dieta, przyjazna wątrobie pozwoli zregenerować jej uszkodzone tkanki.

Jak wpływa spożywanie alkoholu na wątrobę?
Alkohol to najczęściej występująca przyczyna uszkodzeń wątroby. Kobiety są bardziej narażone na uszkodzenia poalkoholowe wątroby, ponieważ u nich alkohol rozkłada się dłużej. Także kobieca „bezpieczna” dawka alkoholu jest o wiele mniejsza niż u mężczyzn.

Nadużywanie alkoholu sprzyja rozwojowi tzw. alkoholowego stłuszczenia wątroby. W skrajnych przypadkach alkoholizm może doprowadzić do marskości wątroby. Bardzo niebezpieczna jest mieszanka alkoholu z lekami przeciwbólowymi (głównie z paracetamolem). Odbudowa tak uszkodzonej wątroby jest potem bardzo trudna. Zatem nie wolno nadużywać alkoholu, bo i tutaj wskazany jest rozsądek. Nie ma znaczenia czy jest to wino, piwo czy wódka. Etanol w każdej postaci jest sam w sobie szkodliwy.

Co jeszcze szkodzi wątrobie?

Nadużywanie leków.

Nadużywanie leków może doprowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby. Wbrew pozorom, jednymi z bardziej szkodliwych są leki bez recepty, zawierające paracetamol czy ibuprofen. Dlatego warto czytać ulotki informacyjne lub konsultować ich zażywanie z lekarzem. Do uszkodzeń wątroby może prowadzić częste stosowanie antybiotyków. Także połączenie alkoholu z większością leków nie sprzyja wątrobie. Chemioterapia, która walczy z nowotworem również negatywnie wpływa na wątrobę. Niestety tutaj wybór jest złem koniecznym.

W zasadzie nie ma leków, które byłyby obojętne dla wątroby, bo to wątroba odpowiada za ich przetworzenie. Uszkodzenie wątroby pojawia się jednak przy nadużywaniu leków lub przyjęciu zbyt dużej dawki, dlatego też zawsze należy zachować rozsądek. Nie należy popijać leków sokami, szczególnie grejpfrutowym, gdyż wątroba zajmuje się wtedy przetwarzaniem soku, a nie leku.

Restrykcyjne diety odchudzające a wątroba.

Otyłość poważnie szkodzi wątrobie. Ale zbyt restrykcyjne diety odchudzające i nagły spadek wagi też nie są korzystne dla wątroby. W trakcie chudnięcia nadmiar tłuszczu uwalnianego do krwi obrasta wątrobę. Rozsądnie trzeba także stosować diety eliminacyjne. Należy pamiętać, iż dla dobra wątroby nie powinno się tracić więcej niż 2 kilogramy miesięcznie.

Ważne jest, aby dieta była zdrowa, ale i też urozmaicona. Zdrowej wątrobie nie sprzyja tzw. „jedzenie w biegu” czy w stresie. Dieta, która opiera się na 5 posiłkach dziennie jest najbardziej wskazana dla utrzymania zdrowia. Sporadyczne i obfite posiłki nie dają wątrobie zbyt dużo czasu na wytworzenie odpowiedniej ilości żółci, niezbędnej do strawienia pokarmu.

Dla utrzymania zdrowej wątroby należy unikać tych produktów, które jej szkodzą. Należy także stosować się do wszystkich zaleceń higienicznego trybu życia. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, odpowiednie zioła i napoje, unikanie używek to gwarancja zdrowej, dobrze funkcjonującej wątroby.

https://www.recepta.pl/artykuly/co-szkodzi-watrobie-jakich-produktow-unikac-zalecenia#Co%20Szkodzi%20W%C4%85trobie?

Z konsultacją nie należy zwlekać przy następujących dolegliwościach:
🟩uporczywy ból brzucha,
🟩obrzęk brzucha,
🟩chroniczne zmęczenie,
🟩utrata apetytu,
🟩krwawe, blade lub ciemne stolce,
🟩przewlekła biegunka,
🟩mdłości,
🟩wymioty,
🟩zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka),
🟩zwiększone tętno,
🟩stan podgorączkowy, z dreszczami lub bez,
🟩obrzęk nóg lub kostek.

Z nami możesz znacznie więcej.... badaj się nie czekaj.