Przytul mnie, jestem dzieckiem

26 Maja - dzień matki

Skąd wywodzi się Dzień Matki?

W starożytnych Rzymie i Grecji obchodzono święta na część matek-bogiń. Były one symbolami płodności i urodzaju. W Rzymie reprezentantką tej idei była Kybele, a w Grecji – Reja. W czasie uroczystości składano dary i ofiary, ucztowano i w ten sposób próbowano zyskać przychylność bogiń, a także wyrazić im szacunek.

Wiele wieków później, w XVII wieku w Anglii, pojawiła się tradycja „matczynej niedzieli”. Była ona obchodzona w każdą czwartą niedzielą postu. W ten dzień dzieci odwiedzały swoje mamy, wręczając im drobne upominki i kwiaty.

Z kolei w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych dwie kobiety – Julia Ward Howe i Ann Maria Reeves Jarvis zaczęły starać się o ustanowienie Dnia Matki. Co ciekawe, obie panie działały niezależnie od siebie. W 1858 roku Jarvis udało się zorganizować Dni Matczynej Pracy, których zadaniem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na pracę, jaką matki wykonują. Z kolei Howe, pacyfistka i poetka, w 1872 roku zorganizowała Dzień Matek dla Pokoju, którego celem było promowanie pokoju i pojednania zwaśnionych stronnictw po krwawej wojnie secesyjnej.

Do Polski święto trafiło w 1914 roku i wtedy po raz pierwszy jego obchody były ustanowione na 26 maja. W kolejnych latach data ta się zmieniała, ale po zakończeniu II wojny światowej powrócono do pierwotnej daty, która zaznaczona jest w kalendarzach do dzisiaj.

Dzień Matki obecnie jest okazją do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla wszystkich mam. W tym dniu świętujemy ich cierpliwość, bezwarunkową miłość dawaną dzieciom i ciężką pracę, jaka wiąże się z opieką i wychowywaniem nowych pokoleń

LinkedIn

Dziękuję Ci Mamo

„Jest jedno imię pośród imion świata, jedno jedyne promieniste imię. Pachnie w nim stara przygarbiona chata i szepcą ściany w sercu tchnącym rytmie. Brzmią w nim pieściwie lat młodzieńczych chwile, beztroskie, jasne, radośnie tęskniące. I tyle wspomnień, snów przyśnionych tyle, łzy i uśmiechy, burze i słońce. Imię najsłodsze i najbardziej święte, świecące jasno pośród życia mroku. Miłośnie, słodko sercem uśmiechnięte, budzące zachwyt i łzę rzewną w oku. Gdy kto chce zamknąć w jednym tylko słowie, grom uczuć jasnych, niech przyklęknąwszy to imię wypowie – jedno, jedyne – MATKA.” 

Jesteś moim wszystkim

O Tobie Mamo

Nie pytajcie mnie, jak wyglądała moja matka: czy można opisać słońce? Z mamy promieniowało ciepło, siła, radość. Bardziej pamiętam te odczucia niż rysy jej twarzy. Przy niej śmiałem się i nic złego nie mogło mi się przytrafić...
Dzień Matki