LinkedIn

dlaczego warto dbać o nawodnienie organizmu?

Bez wody nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować żadna komórka naszego ciała, i choć od lat powtarza się, jak ważne jest dbanie o nawodnienie, wiele osób bagatelizuje konieczność regularnego dostarczania tego życiodajnego płynu. Odpowiednie nawodnienie organizmu może zapobiec lub znacząco opóźnić powstawanie zmian prowadzących do niewydolności serca. 

Pijesz za mało wody? Narażasz serce na poważne uszkodzenia

Podczas kongresu ESC 2021 (European Society of Cardiology – Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez dr Natalię Dmitrieva z National Heart, Lung and Blood Institute, w którym wzięło udział 15 792 osób dorosłych w wieku 44-66 lat. Badanie trwało aż 25 lat, a na każdej z pięciu wizyt jakie odbyły się w tym czasie, mierzony był poziom sodu we krwi uczestników.

Dodatkowo na pierwszej wizycie pacjenci zostali podzieleni na 4 grupy według stężenia sodu w surowicy. Na ostatniej wizycie badani byli już w wieku od 70 do 90 lat. W każdej grupie obliczono odsetek osób, u których wystąpiła niewydolność serca i przerost lewej komory oraz porównano je z poziomem sodu we krwi uczestników. Dr Dmitrieva podkreśla, że poziom sodu zmienia się każdego dnia i zależy od ilości wypijanych płynów, jednak w dłuższym przedziale czasowym utrzymuje się on w wąskim zakresie, co jest związane z nawykiem sięgania po płyny.

W badaniu wzięto również pod uwagę związek między nawodnieniem a pogrubieniem ściany głównej, czyli lewej komory pompującej serca. Przerost tej komory oznacza niewydolność serca.

Utrzymujący się latami zbyt niski poziom nawodnienia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przerostu lewej komory i niewydolności serca w przyszłości!


Jaki związek z nawodnieniem organizmu ma poziom sodu we krwi?

Nawodnienie organizmu zostało w badaniu zmierzone za pomocą wskaźnika jakim jest poziom sodu we krwi. Gdy do krwiobiegu trafia zbyt mała ilość płynów poziom sodu w surowicy wzrasta. Sód jest elektrolitem (obok potasu, chloru, magnezu i wapnia), który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i ciśnienie krwi oraz wpływa na pracę serca. Sód w organizmie uzupełniamy głównie spożywając sól kuchenną dodawaną do produktów.

Nadmiar sodu jest szkodliwy i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi oraz zatrzymywanie wody w tkankach prowadzące do obrzęków. Zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w surowicy prowadzi również do chorób układu sercowo-naczyniowego w tym nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca, które skutkować mogą wystąpieniem zawału serca, zwiększają także ryzyko tętniaka czy udaru mózgu.

Domowy izotonik zrobisz w 5 minut ze składników, które masz w swojej kuchni.

Jeśli nie jesteś bardzo odwoniona/y – to wystarczy Ci taki przepis: podstawą jest dobra woda zawierająca powyżej 1500mg minerałów na 1 litr. Na wykałaczkę nabij dowolne soczyste owoce dołóż kilka zmiażdżonych listków mięty lub melisy. I już.