Coraz więcej wiemy o cukrzycy i coraz więcej z nas choruje - dlaczego?

LinkedIn

Według raportu Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (International Diabetes Federation, IDF) na świecie żyje ponad 425 mln osób z cukrzycą. Szacuje się, że choroba jest rozpoznawana u co 11 osoby. Obecnie w Polsce ponad 3 mln pacjentów żyje na co dzień z cukrzycą, a jest jeszcze ogromna liczba osób, u których zaburzenia gospodarki węglowodanowej są wciąż niezdiagnozowane.

Cukrzyca – to choroba przewlekła Każdego roku w Polsce i na świe.cie wzrasta ilość osób chorych na tę chorobę. Z tego powodu cukrzyca została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.

Tymczasem wczesne rozpoczęcie procesu leczenia może przeciwdziałać rozwojowi chorób i powikłań związanych z cukrzycą jak: choroby sercowo-naczyniowe, utrata wzroku, niewydolność nerek czy amputacja dolnej kończyny.

Swoje groźne oblicze cukrzyca odkrywa powoli. Mówi się, że jest to podstępna choroba, gdyż w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów i rozwijać się w sposób prawie niezauważony. 

Wbrew obiegowej opinii, że pacjenci z cukrzycą rozpoczynający leczenie insuliną prawie zawsze przybierają na wadze, najczęściej związane jest z nieprawidłowo dobraną dawką insuliny. Jeśli wartości glikemii od momentu rozpoznania choroby jest utrzymana w granicach zbliżonych do wartości prawidłowych, nie następuje znaczący wzrost masy ciała pacjenta.
Zgodnie z wytycznymi PTD z 2020 roku w zakresie leczenia niefarmakologicznego, podkreśla się znaczenie ograniczania podaży węglowodanów w poszczególnych posiłkach i całej diecie, a dzienny deficyt kaloryczny wynoszący 500 – 750 kcal uważa się za bezpieczny.

Objawy cukrzycy u mężczyzn, które większość panów ignoruje

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy na ciele nie pojawiają się ciemne plamy. Najczęściej pojawiają się pod pachami i w okolicy kostek, a także z tyłu na szyi. Jeśli zobaczymy niepokojące zmiany, mogą one świadczyć o odporności organizmu na insulinę i wskazywać na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca: Diagnoza to dopiero początek

Diagnoza nie jest przyjemnym momentem, bo wiele osób zupełnie się jej nie spodziewa. Jednocześnie jest niezbędnym krokiem do tego, żeby okiełznać chorobę, rozpocząć odpowiednie leczenie i sprawować nad nią kontrolę. Wiele osób na samym początku choroby nierzadko odczuwa złość na całą sytuację, w której się znaleźli, strach o to jak będzie wyglądać ich przyszłość oraz dość duże zamieszanie w związku z tym, jakie informacje napływają do nich w aktualnym momencie.

Jeśli masz podobnie, to nie martw się – te wszystkie uczucia są zupełnie naturalne i towarzyszą naprawdę wielu pacjentom. Niezależnie od tego, czy trafiłeś do szpitala, czy zostałeś zdiagnozowany w poradni lekarskiej, to na początku drogi z cukrzycą informacji jest na tyle dużo, że trudno je wszystkie zapamiętać i mogą budzić spore zamieszanie.

Edukacja w cukrzycy

Pomimo tego, że prawdopodobnie nie miałeś do końca wpływu na to, że ta choroba się u Ciebie pojawiła, to sposób w jaki ona będzie przebiegać zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Właśnie dlatego różne organizacje i towarzystwa diabetologiczne zgodnie podkreślają, że dobrze wyedukowany i świadomy pacjent ma szansę na długie i dobre życie bez powikłań cukrzycowych.
Mało kto słyszał, że liście truskawek, które w postaci wysuszonej są dostępne przez cały rok, mają taki sam prozdrowotny efekt na ludzki organizm, co owoce.

Polifenole zawarte w liściach truskawki działają: antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie, antymutagennie, antyproliferacyjnie (hamuje namnażanie się komórek), przeciwdziała cukrzycy i działa przeciwnowotworowo.

 

prozdrowotne właściwości liści truskawki *DZIAŁANIE PRZECIWUTLENIAJĄCE *DZIAŁANIE PRZECIWNOWOTWOROWE *KORZYSTNY WPŁYW W PROFILAKTYCE CUKRZYCY TYPU 2 I CHORÓB SERCA

Jak spożywać liście truskawek?
Niewątpliwą zaletą liści truskawki jest fakt, iż zerwane latem z ogródka i wysuszone, mogą być stosowane przez cały rok, w postaci m.in. naparu.

W celach profilaktycznych należy zalać kilka liści wrzątkiem.
W leczeniu łagodnych biegunek: 2 łyżki liści zalać 1 szklanką wody gorącej i gotować pod przykryciem przez 5 min na słabym ogniu. Pozostawić na 15 min i odcedzić. Pić do ½ szklanki 2 do 3 razy dziennie, godzinę przed jedzeniem.
Jako środek moczopędny, w nieżycie dróg moczowych, dnie moczanowej, dolegliwościach skórnych: 1 łyżkę liści zalać 1 szklanką wody gorącej i gotować pod przykryciem przez 5 min na słabym ogniu. Pozostawić na 15 min i odcedzić. Pić do ½ szklanki 2 do 3 razy dziennie, między posiłkami.

W 2015 roku Ibrahim i Abd Maksound opublikowali wyniki badań na szczurach z indukowaną cukrzycą. Okazało się, iż wyciągi z liści truskawki obniżały poziom glukozy, mocznika i kreatyniny w osoczu, a także zmniejszyły częstotliwość uszkodzenia nerek u szczurów. W związku z tym odkryciem autorzy sugerują stosowanie liści truskawki w postaci naparów jako użyteczny środek ziołowy dla pacjentów z nefropatią cukrzycową.
Liście truskawki działają profilaktycznie względem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejszają ryzyko wystąpienia tych chorób poprzez m.in. zahamowanie stanów zapalnych, poprawę funkcji śródbłonka naczyń, hamowanie agregacji płytek krwi (zlepianie się płytek krwi) oraz poprawę profilu lipidowego (cholesterolu LDL, HDL i trój glicerydów) osocza.