Hepatologia

hepatologia w Klinice dr KuśmierczykHepatologia to dział medycyny, zajmujący się schorzeniami wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Lekarz hepatolog posiada wiedzę na temat ich budowy i funkcjonowania, a jego zadaniem jest zapobieganie, diagnozowanie, a w razie konieczności szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W chorobach wątroby mocz może być ciemniejszy. Lekarz w badaniu palpacyjnym wyczuwa, że wątroba jest powiększona. Specjalista w dziedzinie gastroenterologii przeprowadzi dokładny wywiad. Jego ważnym elementem jest obecność w rodzinie przewlekłych chorób wątroby. Jeśli mamy wyniki wcześniejszych badań, warto zabrać je ze sobą. Lekarz nie postawi diagnozy od razu – najpierw zleci badania, które pomogą w jej ustaleniu. Od wyników będzie zależała również przyjęta metoda leczenia. Podstawą są badania laboratoryjne, takie jak transaminazy ALT i AST. Lekarz zaleci również takie badania jak morfologia, bilirubina, amoniak, cholesterol, ferrytyna, GGTP i LDH. Jeśli objawy na to wskazują, może wydać też skierowanie na badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby. Konieczne może być również wykonanie USG jamy brzusznej, a nawet biopsji wątroby.

Hepatolog jest zatem specjalistą zajmującym się szeroką gamą chorób jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowa choroba wątroby, marskość wątroby, kamica dróg żółciowych, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

Kiedy zgłosić się do hepatologa?

Wizyta u hepatologa jest wskazana, jeżeli pojawiają się objawy ze strony wątroby, pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Z konsultacją nie należy zwlekać przy następujących dolegliwościach:


Hepatolog zajmuje się leczeniem szerokiej gamy schorzeń. Choroby, którymi zajmuje się ten specjalista to: wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, ostre zapalenie wątroby, choroba alkoholowa wątroby, choroby metaboliczne i cholestatyczne, torbiel wątroby, naczyniaki występujące w wątrobie, choroby związane z drogami żółciowymi i wątrobą, które występują u kobiet w ciąży), choroby nowotworowe dróg żółciowych i wątroby, przewlekłe i ostre choroby wątroby występujące u dzieci, kamica dróg żółciowych, zaburzenia neurologiczne wynikające z zaburzeń czynności wątroby, zakrzepica żył wątrobowych, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, hemochromatoza, choroba Wilsona, pierwotna żółciowa marskość wątroby, encefalopatia wątrobowa.