LinkedIn

migrena

Migrena to schorzenie utrudniające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni.
Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Migrena charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy. Zdarza się , że bólom towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Teorii dotyczących powstawania i rozprzestrzeniania się migrenowych bólów głowy jest wiele i żadna nie jest ostateczna i wyjaśniająca wszystkie wątpliwości.
Z reguły ból obejmuje jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się przy nawet niewielkiej aktywności fizycznej.
Bólowi mogą towarzyszyć:
– nudności,
– czasem wymioty
– nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy.

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu bólu głowy i migreny?

Fizjoterapia może pomóc w leczeniu bólu głowy i migreny stosując:

  1. Terapię manualną: – fizjoterapeuta może przeprowadzać terapię manualną poprzez masaż głowy, szyi i ramion, aby pomóc rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć ból.
  2. Ćwiczenia:  rozciąganie i wzmacnianie mięśni szyi i karku, pomaga wzmocnić i rozluźnić te obszary, co może zmniejszać ból.
  3. Terapia oddechowa: fizjoterapeuta może uczyć pacjenta prawidłowych technik oddychania, co może pomóc złagodzić niektóre rodzaje bólu głowy, takie jak bóle tensynowe.
  4. Terapia behawioralna: Fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi w identyfikacji i unikaniu czynników wyzwalających ból głowy i migrenę, takich jak stres i nieprawidłowe nawyki postawy.
    Terapia elektroterapii: Fizjoterapeuta może zastosować elektrostymulację lub terapię TENS, aby pomóc złagodzić ból.

Ważne jest, aby fizjoterapeuta dokładnie zdiagnozował przyczyny bólu głowy i migreny u pacjenta i dobrał właściwą dla każdego pacjenta terapię. W niektórych przypadkach fizjoterapia może być stosowana jako dodatkowa terapia do tradycyjnego leczenia, takiego jak leki przeciwbólowe.

Ważne jest również, aby podczas rehabilitacji pacjent nauczył się w jaki sposób samodzielnie radzić sobie z bólem oraz jakie ćwiczenia i aktywności wykonywać na co dzień w domu.

Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni. W trakcie tego bólu mogą wystąpić okresy bez bólu trwające krócej niż 12 godzin spowodowane wpływem leków lub snem. Ból ten powoduje znaczną niesprawność chorego. Jest bardzo silny i słabo reaguje na doustne leki p/bólowe. Pacjent ze stanem migrenowym często z powodu uporczywych , długotrwałych wymiotów i braku apetytu jest odwodniony , zmęczony bólem głowy i rozdrażniony. Najpierw jednak próbuje swoich leków przeciwbólowych w domu ( paracetamol, niesterydowe leki przeciw bólowe, tryptany) . Dopiero po niepowodzeniu szuka pomocy dalej. Można go spotkać w szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć. Niestety nie zawsze szpitalne pomieszczenia , w których udzielana jest pomoc doraźna w bólach głowy jest dostosowana dla potrzeb migrenika. Często jest w nich głośno, jest ostre oświetlenie a i sam pacjent z migrenowym bólem głowy traktowany jest jak intruz.

Domowy izotonik zrobisz w 5 minut ze składników, które masz w swojej kuchni.

Czynnikami wyzwalającymi stan migrenowy mogą być: stres, zaburzenia depresyjne, nadużywanie leków przeciw bólowych, a u kobiet miesiączka. Celem leczenia stanu migrenowego jest: nawodnienie pacjenta, dlatego też otrzymuje płyny dożylnie, najczęściej jest to od 500-1000 ml soli fizjologicznej zmniejszenie dolegliwości bólowych – dożylnie podawane są leki p/bólowe – paracetamol lub niesterydowe leki przeciwbólowe, albo dostępne na niektórych SOR iniekcje domięśniowe tryptanu likwidacja wymiotów- podawanie leków przeciwwymiotnych dożylnie zmniejszenie ryzyka nawrotu bólu głowy- sterydy dożylnie czasami dodatkowo podawany jest magnez dożylny 500-1000 mg, a u niektórych pacjentów leki przeciw padaczkowe we wlewie dożylnym
Migrena