dr n. med. Zygmunt Kaliciński
Kardiochirurgia, chirurg dziecięcy, transplantologia kliniczna
Centrum Zdrowia Dziecka – ( 1980 – 1992 ) młodszy rezydent ,Warszawa – Międzylesie, (1980 – 1982). Starszy rezydent , w Aleja Dzieci Polskich 20, (wrzesień 1982 – luty 1992).
Oddział Kardiochirurgii na oddziale 30 łóżkowym podlegającym Konsultantowi. Do obowiązków należało podstawowe zarządzanie kardiochirurgią w nagłych wypadkach, praca na oddziałach i obchody kliniczne.
Wykonywano typowe operacje z pompą serca i bez pompy w przypadku wrodzonych wad serca.
1992-2006 – konsultant i wykładowca,
I Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dziecięcej
Akademii Medycznej w Warszawie
Oddział Kardiologii w Regionie Szpital w Gorzowie Wlkp.
Oddział Kardiologii Regionalnej jak wyżej.
– Regionalny konsultant ds. oceny i wstępnej kwalifikacji do operacji w tym dzieci z wrodzoną wadą serca
Klinika Chirurgii Dziecięcej 2006-2008 – Konsultant Chirurg i Wykładowca
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Centrum Kardiologii Józefów Sp. z o.o. 2004–2011 – Prezes Zarządu
CSK MSWiA Oddział 2011 – 2021 Starszy Asystent Kardiochirurgii
Klinika Kardiochirurgii 2021 – do chwili obecnej oraz Chirurgii Transplantacyjnej Warszawski Uniwersytet Medyczny; Kierownik Katedry prof. Mariusz Kuśmierczyk
Od zawsze prowadził działalność społeczna: 1992 – zdobył fundusze na unowocześnienie aparatury oraz budynku Szpitala Dziecięcego przy ul. Marszałkowskiej 24, pomagał też w pracach Komitetu UNICEF – Oddział Warszawa jako członek. Sprawował funkcję Prezesa Rady Fundacji na rzecz rozwoju Chirurgii Dzieci im. Prof. Zygmunta H. Kalicińskiego, którą założył z bratem prof. dr hab n. med. Piotrem Kalicińskim ku pamięci ojca prof. Zygmunta H. Kalicińskiego.
Absolwent AM w Warszawie Wydział Lekarski. Podyplomowe studia zagraniczne odbył w Królewskim Szpitalu Dziecięcym w Liverpoolu w UK oraz w znanym ośrodku kardiochirurgii w USA w University of Alabama Birmingham.
Po uzyskaniu tytuł doktora nauk medycznych pracował i studiował w Los Angeles w słynnym UCLA (University of California). Nawiązał i kontynuował wieloletnią współpracę z jednym z najsłynniejszych kardiochirurgów wszech czasów prof. Yves Lecomptem z Institute Hospitalier Jaques Cartier w Paryżu.
- https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Rewolucja-w-transplantacji-Dr-Kalicinski-teraz-serce-ma-12-godzin-dla-zycia,257130,1014.html
- Płuca do przeszczepu dzięki innowacyjnemu urządzeniu mogą być utrzymane przez pół doby w warunkach fizjologicznych. Taka procedura medyczna bywa ostatnim ratunkiem po ciężkim przebiegu COVID-19 (ceo.com.pl)
- W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego (ceo.com.pl)
- Kardiolodzy chcą kupić sprzęt, który może zrewolucjonizować polską transplantologię. Pozwala trzykrotnie wydłużyć czas na przeszczep serca (ceo.com.pl)
Złote Laury “Super Biznesu”
Fundacja Dla Transplantacji jest laureatem Złotego Lauru „Super Biznesu” 2020 w kategorii: nauka i medycyna.
Już od wielu lat redakcja „Super Biznesu” z uwagą obserwuje polski rynek i wypatruje na nim instytucji i firm, których działalność przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce. Są to podmioty, które odnoszą sukcesy, działają uczciwie i odpowiedzialnie, niejednokrotnie podejmując inicjatywy na rzecz społeczeństwa. Najlepsi nagradzani są Złotymi Laurami „Super Biznesu”.
Dr Zygmunt Kaliciński, Prezes FUNDACJI DLA TRANSPLANTACJI, odebrał wspaniałe wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Wyróżnienie i statuetka “Pro Transplantationibus Fovendis”, przyznawane są osobom, które w sposób nieprzeciętny i nadzwyczajny popularyzują wiedzę oraz podnoszą świadomość społeczną w zakresie medycyny transplantacyjnej.
Wręczenie nagrody odbyło się podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w październiku 2021 r.