Psychologia dorosłych
Psychologia to nauka badająca zachowanie i psychikę człowieka oraz wpływ jaki mają na nią czynniki zewnętrzne oraz interakcje międzyludzkie. Jednym z działów tej nauki jest psychologia kliniczna, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz rehabilitacją pacjentów. Pokrewną do niej dziedziną medycyny jest psychiatria.
Ze względu na bardzo dużą liczbę zachorowań, depresja, oprócz kilku innych chorób natury psychicznej, uzyskała miano jednej z chorób cywilizacyjnych. Z tym problemem zmaga się także wielu Polaków. W przypadku tego, jak i innych zaburzeń psychicznych, należy jednak wiedzieć gdzie dokładnie szukać pomocy. Warto zauważyć, że podstawową różnicą między psychologiem i psychiatrą jest brak możliwości przepisywania lekarstw przez tego pierwszego. Jeśli postawiona diagnoza tego wymaga, lekarz psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, którą prowadzi psychoterapeuta lub psycholog posiadający odpowiednie uprawnienia.
W dzisiejszych czasach wielu z nas prowadzi stresujący tryb życia – mamy wiele obowiązków, zobowiązań i nieustannie gdzieś się spieszymy. Kiedy nie radzimy sobie z codziennymi problemami i nie mamy pomysłu jak je rozwiązać, warto umówić wizytę u psychologa. Porady specjalisty mogą rzucić nowe światło na nasze kłopoty. Niekiedy terapeuta może poprosić nas o wypełnienie testów psychologicznych, dzięki którym będzie możliwa ocena zdolności komunikacyjnych czy społecznych, a następnie praca nad ich doskonaleniem. Psychologia jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem zachowań organizmów.
Zasadniczo przedmiotem jej zainteresowania jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co wpływa na i stymuluje zachowaniem ludzi oraz jak funkcjonuje ich psychika. Psycholodzy próbują znaleźć odpowiedzi na te pytania analizując procesy intra psychiczne oraz zjawiska mające miejsce w środowisku fizycznym i społecznym.
Psychologia jest również pewnym sposobem myślenia o tym jak żywe stworzenia radzą sobie ze swoim środowiskiem i następujących w nim zmian oraz co i w jaki sposób wpływa na kształtowanie relacji pomiędzy ludźmi. Nauka ta bazuje na takich dziedzinach jak filozofia, socjologia, biologia, fizjologia i antropologia.
Psychologia jest dziedziną nauki, co oznacza, iż głoszone przez nią tezy były poparte na materiale dowodowym zebranym zgodnie z zasadami metody naukowej, czyli szeregu formalnych procedur stosowanych do zbierania i analizowania danych.
Psychologia – zasadnicze cele:
- Opisywanie zjawisk psychologicznych – polega to na zbieranie danych i faktów o charakterze obiektywnym. Niekiedy dane nie podlegają bezpośredniej obserwacji (np. osobowość), co skutkuje iż ich pomiar następuje za pomocą operacjonalizacji, czyli pojęcie definiuje się za pomocą stosowanych przy pomiarze operacji.
- Wyjaśnianie – psychologia zajmuje się nie tylko opisywaniem danych, ale również wskazywaniem dlaczego danej zjawisko czy proces miało miejsce. Psychologia jako nauka poszukuje prawidłowości oraz stałych zależności wskazujących na to, że dane zjawiska są ze sobą powiązane i w jaki sposób.
- Przewidywanie – psychologia zajmuje się również przewidywaniem potencjalnych zachowań innych ludzi. Jest to niejako praktyczny aspekt opisu i wyjaśnienia poszczególnych zjawisk. Znając istotę danego procesu można z pewnym prawdopodobieństwem określić, co kieruje postępowaniem danego człowieka i w jaki sposób można uniknąć rzeczy niepożądanych.
- Sterowanie zachowaniami – poza rozumieniem i możliwością przewidywania zachowań dziedzina ta dąży również do tego by nauczyć się nimi kierować. Jest to nie tyle cel sam w sobie co ostateczny wskaźnik trafności wyjaśnienia procesu związanego z danym zachowaniem. Jeśli poprzednie kroki zostały przeprowadzone w sposób poprawny oznacza to, iż po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków można dane zachowanie wywołać, zahamować, podtrzymać czy zmienić.