Kiedy przy jednym stole operacyjnym staje dwóch zdolnych chirurgów, by jednocześnie operować serce i płuca - nowatorskie operacje kardiotorakochirurgiczne
To historia dwóch profesorów
Mariusza Kuśmierczyka i Bartosza Kubisy oraz zespołu. To niecodzienna operacja, podczas której stają ramię w ramię, by walczyć o zdrowie i życie pacjenta.
Planowane są nie tylko oddzielne przeszczepy serca i płuc, ale też transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki.
Prof. Mariusz Kuśmierczyk: Transplantologia przechodzi rewolucję – Puls Medycyny – pulsmedycyny.pl
Prof. dr hab. n. med. Bartosz Kubisa – Transplantologia
Transplantologia ulega całkowitemu przeobrażeniu. Wykonujemy przeszczepy serca wraz innymi narządami, nerką lub wątrobą, remontujemy serca od dawców, żeby wykorzystać te w nieco gorszym stanie, wkrótce będziemy transportować wciąż „bijące serce.Do jednoczesnego przeszczepu serca i nerek wskazania ma pacjent z pierwotną niewydolnością nerek. W innych przypadkach możemy zastosować sztuczną nerkę i doszczepić nerkę w drugiej kolejności, jeżeli się nie zregeneruje. Z naszych doświadczeń wynika, że w większości przypadków nerki własne chorych po pewnym czasie zaczynają funkcjonować” – fragment z artykułu „Transplantologia przechodzi rewolucję”
Przeszczepienie płuc uważane jest za szczególnie trudny zabieg.
– Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do innych narządów płuca z powierzchnią oddechową równą ok 80m2 mają cały czas kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a więc są podatne na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze – wyjaśniał w rozmowie z portalem transplantologia.info prof. dr hab. n. med. Bartosz Kubisa, specjalista chirurgii klatki piersiowej, chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej.