Torakochirurgia to inaczej chirurgia klatki piersiowej. Jest to szeroka dyscyplina z dziedziny medycyny i chirurgii, zajmująca się leczeniem operacyjnym chorób i urazów wewnątrz klatki piersiowej oraz wad wrodzonych w tym obszarze, poza wadami i chorobami serca.
Lekarz torakochirurg diagnozuje i leczy operacyjnie narządy znajdujące się w klatce piersiowej. Ta dziedzina medycyny jest pomocna w przypadku urazów klatki piersiowej powstałych w wyniku wypadków, w tym wypadków komunikacyjnych i postrzałów. Do zakresu torakochirurgii należy też diagnozowanie i leczenie chorób oraz urazów układu oddechowego (płuc). Z tego względu specjaliści w dziedzinie torakochirurgii współpracują często z lekarzami innych specjalności, zwłaszcza pneumologami i onkologami. Torakochirurgia to również diagnostyka i operacyjne leczenie guzów wewnątrz klatki piersiowej i deformacji jej ścian.
Torakochirurg zajmuje się też leczenie chorób opłucnej takich jak odma, ropniaki i zmiany nowotworowe oraz stanów zapalnych i guzów śródpiersia.
Torakochirurgia to także operacje w obrębie tchawicy i oskrzeli oraz operacje przepony, czyli mięśnia, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Głównym organem, którym zajmuje się torakochirurgia, są jednak płuca – to lekarze tej specjalności przeprowadzają transplantacje (przeszczepy) płuc. Jedynym organem znajdującym się wewnątrz klatki piersiowej, który leży poza sferą działania torakochirurgii jest serce. Leczeniem chorób i wad tego narządu zajmuje się kardiochirurgia. W niektórych krajach istnieje specjalizacja łącząca kardiochirurgię i torakochirurgię – jest to kardiotorakochirurgia.
Torakochirurgia to jednak nie tylko operacje i diagnostyka chorób w obrębie klatki piersiowej. Ta dziedzina medycyny, podobnie jak inne jej specjalizacje, ważna jest również ze względu na profilaktykę. Badania profilaktyczne i wczesne wykrywanie chorób oraz zmian wewnątrz klatki piersiowej, zwłaszcza zmian nowotworowych, daje pacjentowi większe szanse na powrót do zdrowia.