Echokardiografia przezklatkowa (TTE – z ang. Transthoracic echocardiogram). To najczęściej wykonywany typ echokardiografii. Obrazy serca są otrzymywane poprzez przesuwanie głowicy ultrasonograficznej w różnych kierunkach, po ścianie klatki piersiowej lub brzucha.
• Echokardiografia obciążeniowa (wysiłkowa, tzw. Stress echo). Podczas tego badania echokardiografię wykonuje się zarówno w spoczynku jak i przy zwiększonym wysiłku serca. Serce jest obciążane poprzez wysiłek fizyczny pacjenta lub wstrzyknięcie leku, który powoduje, że serce bije mocniej i częściej. Echokardiografia obciążeniowa zwykle jest wykonywana w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej.
• Echokardiografia dopplerowska. To badanie jest wykorzystywane w celu sprawdzenia przepływu krwi przez jamy serca, zastawki serca i naczynia krwionośne. Prąd krwi odbija fale ultradźwiękowe do odbiornika. Następnie aparat określa kierunek i prędkość przepływu krwi przez naczynia krwionośne i serce. Uzyskiwany obraz może być wyświetlany w kolorze.
• Echokardiografia przezprzełykowa (TEE – z ang. Transesophageal echocardiogram). Podczas tego badania głowica jest wsuwana do przełyku, zamiast poruszać się po zewnętrznej ścianie klatki piersiowej. Echokardiografia przezprzełykowa pozwala uzyskać dokładniejsze obrazy serca, ponieważ głowica ultrasonograficzna znajduje się bliżej serca, a płuca i kości klatki piersiowej nie blokują wytwarzanych ultradźwięków. Podczas badania podawane są środki uspokajające i znieczulające, by badanie było bardziej komfortowe dla pacjenta.