Kardiologia dziecięca

Kardiologia to dziedzina medycyny, która skupia się na chorobach serca i układu krążenia. Dorośli borykający się z takimi schorzeniami odwiedzają lekarzy kardiologów. Łatwo się więc domyślić, czym się zajmuje kardiolog dziecięcy – jego specjalnością jest diagnozowanie, leczenie, a także profilaktyka chorób serca i układu naczyniowego u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Choć wydaje się, że problemy z sercem objawiają się najczęściej u osób starszych, tak naprawdę dotyczą one także dużej liczby dzieci. Najmłodsi cierpią jednak na inne schorzenia niż dorośli, właśnie dlatego powstała odrębna specjalizacja w postaci kardiologii dziecięcej.

Jakie choroby leczy kardiolog dziecięcy?

Wiedząc już, czym zajmuje się kardiolog dziecięcy, możemy sprecyzować, jakie choroby u dzieci leczy najczęściej. Otóż u najmłodszych najczęstszym problemem jest wada serca, z którą maluch się rodzi lub która pojawia się w kolejnych latach jego życia. Zazwyczaj jednak są to wady wrodzone, które przez wiele lat mogą nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Właśnie dlatego dzisiaj zalecane jest, by już u noworodków wykonywać badanie pulsoksymetryczne w celu wczesnego wykrycia takich wad. Do najczęściej wykrywanych wad serca u dzieci należą m.in.:

  • ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej,
  • wady zastawki tętnicy płucnej i aorty,
  • zwężenie cieśni aorty,
  • koarktacja aorty,
  • przerost prawej komory,
  • tetralogia Fallota.

Nieco rzadziej pojawiają się nabyte wady i choroby serca. Zazwyczaj ich przyczyną są powikłania po poważnych infekcjach. U młodzieży natomiast zdarzają się problemy z układem krążenia z powodu otyłości, złej diety i braku aktywności fizycznej. Niektóre dzieci i młodzież cierpią na podobne choroby co dorośli, czyli np. zapalenie lub przerost mięśnia sercowego, czy też arytmię.

Kiedy należy odwiedzić kardiologa dziecięcego?

Istnieje szereg niepokojących objawów u dziecka, które powinny skłonić rodziców do wizyty u kardiologa dziecięcego. Koniecznie umów się na konsultację, jeśli zauważysz u swojej pociechy zmęczenie po wysiłku, nadmierną potliwość lub obrzęki, a także, gdy dziecko skarży się na duszności i bóle w klatce piersiowej. Alarmujące powinny być również zasłabnięcia i omdlenia.

Bardzo często potencjalne problemy z sercem wykrywa pediatra podczas rutynowych badań. To wtedy może rozpoznać w czasie osłuchiwania dziecka szmery w sercu lub jego nieprawidłowy rytm. Wówczas wypisuje skierowanie do kardiologa dziecięcego, aby ten dokonał szczegółowych badań i postawił właściwą diagnozę.

Jak przebiega wizyta u kardiologa dziecięcego?

Każdy lekarz specjalista od chorób dzieci jest przygotowany do odpowiedniego postępowania z małymi Pacjentami, dlatego wizyty u kardiologa dziecięcego nie należy się bać. Przebiega ona w sympatycznej atmosferze i z dbałością o komfort psychiczny dziecka. Czym zajmuje się kardiolog dziecięcy podczas konsultacji? W pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z rodzicem dziecka, a także rozmowę z samym pacjentem, jeśli maluch jest już w stanie opisać swoje dolegliwości.

Podstawowym badaniem jest osłuchanie dziecka. Jeśli jest to konieczne do prawidłowego postawienia diagnozy, lekarz może albo skierować na specjalistyczne badania dodatkowe, albo wykonać je na miejscu. Najczęściej u dzieci wykonuje się Echokardiografię, czyli USG serca, EKG, a także echo serca, czy badanie Holtera.

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka problemy z sercem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Umów się na konsultację u doświadczonego lekarza kardiologa dziecięcego w naszej placówce. W razie wątpliwości zadzwoń i zapytaj o szczegóły, a wyjaśnimy Ci, czym zajmuje się kardiolog dziecięcy i czy jest to odpowiedni lekarz w przypadku dolegliwości Twojego dziecka.

poznaj naszych kardiologów dziecięcych

kliknij tytuł pod zdjęciem



zobacz cennik i umów wizytę